top of page

         ПАЛЬЧИКИ ВПРАВНІ ДИТИНІ ДАРУЮТЬ ТВОРЧІ ПОЛЬОТИ З НАДІЄЮ В МАЙБУТНЄ

« Витоки творчих здібностей та обдарованості дітей на кінчиках їхніх пальців. Чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина…» В.Сухомлинський.

Малювання це вид образотворчої діяльності, основне призначення якого - образне відображення дійсності. Малювання - одне з найцікавіших для дітей дошкільного віку: воно глибоко хвилює дитину, викликає позитивні емоції, є феноменом дошкільного дитинства. Дуже рано дитина починає також прагнути найрізноманітнішим чином, висловити отримані нею враження: рухом, словами, мімікою, малюнком.. Матеріальне вираження сформованих образів служить прекрасним засобом перевірки і збагачення сформованих уявлень про навколишній світ та особистностні відносини дитини у соціумі, слугує для розвитку творчості, уяви, креативності, встановленню комунікацій з іншими людьми, однолітками, формою самопрезентації в соціумі, самовираження, самоствердження, картиною світу. Треба всіляко заохочувати дитячу творчість, розвивати, надавати малюкові можливість мислити та творити нестандарто.
Як правило, діти люблять малювати, отримуючи можливість передати те, що їх схвилювало, що їм сподобалося, що викликало у них інтерес. Малювання як вид художньо-продуктивної діяльності має велике значення для всебічного виховання дітей дошкільного віку, розкриття і збагачення його творчих здібностей. Малювання - найважливіший засіб естетичного виховання.

Ще художники Давньої Греції вважали, що навчання малюванню необхідно не тільки для багатьох практичних ремесел, але і важливо для загальної освіти та виховання. Я.А.Коменський, Ф.Фребель, І.Г. Песталоці надавали великого значення малюванню.

Психолог В.Мухіна вважає малювання складною синтетичною діяльністю, в якій виявляється особистість дитини і яка сама суттєво впливає на формування особистості.

Сучасні підходи до педагогічного супроводження діяльності малювання зумовлені розумінням функцій дитячого малюнка в соціумі і функціями, що пов’язані з діагностичними, корекційно - розвивальними, арт-терапевтичними можливостями, потенціалом для сенсомоторного розвитку, збереження здоров’я та розвитку усіх сфер особистості.
Малювання також має вплив на те, що прийнято називати «дрібною моторикою», а моторний розвиток дитини і особливо розвиток рухів її рук, координації руки та ока у спільності зі здібністю сприймання має велике значення для нормального формування здібностей для малювання.

Від розвитку дрібної моторики залежить  координація між нейронами  головного мозку і нервами в кистях: сигнали від неслухняних ще пальців змушують мозок обробляти нові масиви інформації і, отже, розвиватися. Тренування  пальців  покращує не тільки  рухові можливості дитини, а й розвиток психічних і мовних навичок, підвищує творчу здатність дитини під час занять з образотворчого мистецтва. У свою чергу, формування рухів руки тісно пов'язано з розвитком рухового аналізатора і зорового сприймання, різних видів чутливості, просторового орієнтування, координації рухів та ін.

 « Витоки творчих здібностей та обдарованості дітей на кінчиках їхніх пальців. Чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина»

Цей вислів В.Сухомлинського вдало вказує на важливість розвитку дрібної моторики у дитини, що є одною із основних цеглинок творчо - розвиненої особистості.

Особливо це важливо для  дітей, що мають низький рівень розвитку моторної функції дрібних м'язів пальців рук та недостатній рівень зорово-моторної координації, слухової та зорової уваги. Що в свою чергу призводить к дефектам мовлення, до низького темпу оволодіння навичками та вміннями з образотворчої діяльності, заниження самооцінки, роздратованості, замкнутості, надмірної сором‘язливості, а інколи і до проявів агресії. Такі дітлахи потребують особливої уваги.

Їм потрібні такі заняття, під час яких дитина могла б розвинути не лише дрібні м'язи, координацію рухів пальців рук, але і збагатити свій мовленнєвий розвиток, врівноважити психологічний стан та розвинути творчий потенціал, тактильні відчуття, зорову та слухову увагу, виховати працездатність, терплячість, дружелюбність та зняти морально-емоційне, психологічне напруження.

В нашому садочку постійно проводяться  заняття з дітьми логопедичних груп, які підібрані з урахуванням індивідуальних психофізичних та морально - емоційних особливостей дітей 5-6 річного віку та використанням різних оздоровчих технологій (релаксація, музикотерапія, кольоротерапія, ігри з піском, сіллю, водою та ін.); з застосуванням настільних театрів, театру тіней, елементами орігамі, конструювання, малювання, ігор-шнурівок, ігор-прищепок, тактильних доріжок, різноманітних предметів, ігор-мозаїк, конструкторів, музичних інструментів тощо).

Запрошуємо вас до віртуальної виставки наших досягнень.

Розважаємось з користю

Вечірка «Веселкові фокуси»

Дошкільний вік – важливий етап розвитку творчого інтелекту, пізнання властивості речей, допитливості, формуванню художньо-естетичного сприйняття світу та введення в сенсорні еталони навколишнього.

Граючись, експериментуючи, досліджуючи, розважаючись – малята непомітно для себе відкривають глибини кольору, що переливається усіма фарбами веселки, розвивають аналітико-синтетичне мислення, фантазію, креативність, творчість, уяву, виховують волю, самостійність, наполегливість, прагнення долати труднощі для досягнення мети.

Запросіть друзів своєї дитини на вечірку під назвою «Веселкові фокуси», бажано кількість дітей дорівнювалась восьми плюс дорослий.

І так розпочинаємо.

Господар зустрічає госте.

Радий бачити вас всіх!

Перед нами цілий світ:

Світ казок, фантазій, мрій,

Світ добра і твій, і мій.

Давай разом в ньому будемо

І про дружбу не забудемо. (Оксана Щербань)

Чарівниця нас чекає, кольорів вона багато має, а вірші про них хто знає.

(заздалегідь дітям разом з запрошенням роздаються вірші про кольори веселеки)

 

Червоний колір – дуже теплий,

 Веселий та яскравий,
Як полуниця він сміється,

Трояндою до нас вбереться.

 

Оранжевий – він сонячний, щасливий,

Солодкий як морквинка,

Зі смаком апельсинки.

 

Жовтий – теплий та ласкавий,

Сонцем усміхнеться,

Листячком осіннім біля ніг зів’ється.

 

А зелений колір дуже всім знайомий,

Пахне він травою,

Ялинкою лісовою.

 

Блакитний – синього він друг,

Краплинкою, хмаринкою,

Холодною крижинкою в долоньки упаде

Водичкою грайливою в струмочку потече.

 

Синій він холодний та сумний

Дружить він з дзвіночками,

Сливками, волошками.

 

Фіолетовий казковий

На баклажані примостився

До фіалки притулився

В темну нічку полетів

Таємницю залишив.

Діти просять відповідні кольори розфарбувати чорно-білі зображення.

Здогадались? Хто ця чарівниця?

Виходить маленька господиня з наголовником веселки.

Веселочка  - Я барвиста веселочка

                    Засвітилась над селами

                    Над лісами вгорі!

Дорослий – Скільки в тебе кольорів?

Веселочка – Не лічила я ніколи,

                    Запитай у квітів в полі,

                    Запитай у дітвори

                    Які в мене кольори?

Діти відповідають та веселка роздає кольорові стрічечки кожному гостю.

Гра «Веселкові кольори»

Веселка у небі сяє, сім кольорів вона має. (дітлахи з кольоровими стрічками кружляють навкруги веселки)

Один, два, три – кольори свої місця знайшли. (шикуються перед веселкою, відповідно до послідовності розташування кольорів)

Гра «Знайди друзів для веселки»
Матеріал: аркуші з намальованими силуетами предметів, гуашеві фарби, пензлики, склянки для води, серветки.
Дорослий  пропонує знайти серед предметів « друзів » жовтої, зеленої, синьої, червоної, синьої, фіолетової, оранжової фарб. Діти знаходять предмети, що відповідають певному кольору, розфарбовують їх.

Завітаємо до лабораторії 

Гра «Танок фарб»
Матеріали: маски – окуляри, комірці, пофарбовані у різні кольори. 
Гості  ділиться на три команди, дорослий разом з веселкою – ведучі. Всі діти одягають маски – окуляри і комірці. Кожна маска – певна фарба. Виграє та команда, яка швидше і точніше виконає завдання ведучого. 
Ведучий. Починається гра. 
Я хотіла б малювати, 
Але не знаю, як почати. 
Фарби – маски, де ви? 
Діти. Ми тут! 
Ведучий. Я візьму три фарби основні, 
Ці фарби – не прості, 
З них складаються всі інші. 
Де ж ці фарби основні? 
Вихователь слідкує, з якої команди швидше біжить до дошки три основні фарби, - червона, жовта, синя. 
Ведучий. Якщо червона з жовтою подружаться, 
Яка нова фарба утвориться? 
Ведіть сюди подружку свою! 
Червона і жовта фарби виводять оранжеву фарбу. Вихователь відзначає, хто це швидше зробив і нараховує команді очко. 
Ведучий. Якщо жовта із синьою подружаться, 
Яка нова фарба утвориться? 
Ведіть сюди свою подружку! 
Діти за командою ведучого виконують завдання. 
Ведучий. Якщо червона з синьою подружиться, 
Яка фарба утвориться? 
Ведіть сюди свою подружку! 
Теплі фарби! 
Дружно за руки взялись, 
Нахилились, посміхнулись, 
Повернулись, розійшлися. 
Холодні фарби! 
Дружно за руки взялись, 
Нахилились, посміхнулись, 
Повернулись, розійшлися. 
Ведучий. А тепер усі станемо в коло 
(діти утворюють коло). 
Знаємо, хто за ким стоїть? 
В хороводі один за одним 
Фарба кожна горить. 
Діти під музику водять яскравий хоровод. Вихователь відзначає команду – переможця,  яка  жодного разу не переплутала правила змішування кольорів, і знають властивості кольорів. 

Дидактична гра «Художник – чарівник» 
Мета: набуття навичок роботи з аквареллю по вогкому паперу. Вливання одного кольору фарби до іншого для отримання нового кольору. 
Матеріал: два листки паперу: один простий, інший – змочений водою, вода, фарби, пензлик, склянка.

Хід гри: 
Спочатку вихователь вводить дітей в ігрову ситуацію: 
- Ми всі художники – чарівники, творимо на папері чудеса. Зараз я вам покажу, як це робиться. У мене два листки паперу. Це – звичайний папір, а цей – змочений чарівною водою. У вас на столах у склянках стоїть чарівна вода. Я беру папір, змочений чарівною водою папір повинен знаходитися в стадії висихання, пензликом малюю три пелюстки малиновою фарбою, кольори будуть розпливчастими), потім між малиновими пелюстками  – три пелюстки фіолетовою фарбою. Бачите, як кольори впливають один на другий. Ось і вийшли чарівні квіти. 
- Тепер давайте зробимо папір чарівним. Візьміть пензлик і опустіть у воду та змочіть ним папір. Покладемо пензлик, держіть руки над папером, закрийте очі і повільно рухайте і промовляйте: «Раз, два, три, папір чарівний. Дивись!». Так треба сказати 2-3 рази. 
Діти повторюють чарівні слова, а папір тим часом підсихає. 
- Тепер ми можемо створювати чарівні квіти. Візьмемо тоненький пензлик, вмочимо у жовту фарбу, промалюємо три пелюстки жовтою фарбою, потім – три пелюстки червоною фарбою, потім малюємо зелень. 

Діти аналізують отримані роботи.
Дидактична гра «Танок фарб»
Мета: закріпити основні кольористичні поняття, правила змішування фарб. 
Матеріали: маски – окуляри, комірці, пофарбовані у різні кольори. 
Хід гри: група ділиться на три команди, вихователь – ведучий. Всі діти одягають  окуляри і комірці. Кожна комірець та окуляри – певна фарба. Виграє та команда, яка швидше і точніше виконає завдання ведучого. 
Ведучий. Починається гра. 
Я хотіла б малювати, 
Але не знаю, як почати. 
Фарби – маски, де ви? 
Діти. Ми тут! 
Ведучий. Я візьму три фарби основні, 
Ці фарби – не прості, 
З них складаються всі інші. 
Де ж ці фарби основні? 
Вихователь слідкує, з якої команди швидше біжить до дошки три основні фарби, - червона, жовта, синя. 
Ведучий. Якщо червона з жовтою подружаться, 
Яка нова фарба утвориться? 
Ведіть сюди подружку свою! 
Червона і жовта фарби виводять оранжеву фарбу. Вихователь відзначає, хто це швидше зробив і нараховує команді очко. 
Ведучий. Якщо жовта із синьою подружаться, 
Яка нова фарба утвориться? 
Ведіть сюди свою подружку! 
Діти за командою ведучого виконують завдання. 
Ведучий. Якщо червона з синьою подружиться, 
Яка фарба утвориться? 
Ведіть сюди свою подружку! 
Теплі фарби! 
Дружно за руки взялись, 
Нахилились, посміхнулись, 
Повернулись, розійшлися. 
Холодні фарби! 
Дружно за руки взялись, 
Нахилились, посміхнулись, 
Повернулись, розійшлися. 
Ведучий. А тепер усі станемо в коло 
(діти утворюють коло). 
Знаємо, хто за ким стоїть? 
В хороводі один за одним 
Фарба кожна горить. 
Діти під музику водять яскравий хоровод. Вихователь відзначає команду – переможця,  яка  жодного разу не переплутала правила змішування кольорів, і знають властивості кольорів. 

Дидактична гра «Експерти»

Мета: закріпити вміння дітей визначати теплі та холодні кольори, продовжувати навчати аналізувати картину з позиції кольорознавства, розвивати художньо-естетичний смак, відчуття кольору.

Матеріал: репродукції картин, емблеми сонечко, хмаринки, сонечка і хмаринки.

Хід гри:

Варіант 1. Вихователь пропонує дітям переглянути репродукції картин і визначити, в якій кольоровій гаммі вона виконана, відповідно підняти емблему.

Варіант 2. Дітям роздаються набори карток з різними колористичними варіантами картин, діти самостійно визначають теплі та холодні відтінки в картинах і викладають відповідні емблеми.

Дидактична гра «Кольорові автомобілі»

Мета: закріпити знання про різні відтінки кольорів та назви кольорів, розвивати відчуття кольору, уважність.

Матеріал:різнокольорові автомобілі, поліцейські жезла відповідно до кольору автомобілів.

Хід гри: діти шикуються на краю майданчика або килимка, отримують силует автомобіля, одна дитина обирається поліцейським. Поліцейський піднімає жезл, переїхати на інший бік майданчика можуть тільки автомобілі того кольору, якого кольору жезл.

Гарно з вами ми пограли, кольори повідгадали, досліди ми провели, художниками побули. Час до столу  пригощатись

63438094-1.png

.

bottom of page