top of page

МАМО, ТАТО, ПОБУДЬТЕ ЗІ МНОЮ…!Нотатки з художньо-естетичного розвитку «Барви осені» … Вчимося фант

Дорослі інколи вважають дитячі фантазії брехнею. Насправді діти придумують всіляки історії не для того, щоб когось обманути. Просто з вигадкою цікавіше жити.

Взагалі без фантазії не може обійтися жодна людина. Є професії, які без фантазії, уяви просто не можливі. Скажімо, вчений, письменник, винахідник, художник, музикант, кравець, кондитер, дизайнер, архітектор, перукар… А ще фантазуючи, ми можемо літати на нові планети, мріяти, придумувати неймовірні пригоди та малювати найцікавіші шедеври.

Найцінніше джерело фантазії – природа.

Видатний фінський письменник Захаріас Топеліус писав: «Природа може розповісти вам силу-силенну казок, більше, ніж будь-хто з людей. І гори, й каміння, й дерева, й кущі – геть усі мають свої власні казки. І як же ви збагатитеся, коли захочете послухати їх ».

Милуючись красою нашого краю пофантазуйте з дітьми, дивлячись на хмари та дерева, на які дивовижні істоти схожі вони. А ялинка, що не спить взимку і дивиться за всім, що відбувається навкруги, може розповісти не одну чарівну казку лісу. А ось дятел видовбав в стовбурі дерева дупло, хто там буде жити. Обдерта кора на дереві на рівні землі, можливо хтось гострив свої кігтики. Живописні мухомори – це зачаровані маленькі чоловічки, що несуть перлинки у своїх червоних шапочках. А хто виступає у ролі маляра, що розмальовує осінню пору. А де живуть «музиканти», які співають осінню пісню…

Небеса прозорі, мов глибінь ріки.

Падають, як зорі, з явора листки.

А над полем нитка, дзвонить, як струна,

Зажурилась квітка – чує сніг вона.

Дмитро Павличко

Осіння природа надихала на творчість багатьох письменників, поетів - Василя Сухомлинського, Лесю Українку, Володимиру Сосюру, Микола Вінграновського, Катерину Перелісну…

Композитори створювали цілі шедеври - П. Чайковський «Осіння пісня», А. Вівальді «Осінь»…

А великі маляра створили цілий вернісаж картин на осінню тематику:

І. Левітан «Жовтень», «Осінній день», «Осінь», «Мисливець», «Золота осінь». І. І. Шишкін «Осінь», І.І.Бродський «Опале листя», І.С. Остроухов «Золота осінь», Вінсент ван Гог «Осінь», Й.Бокшай «Осінь», І.Кричевський «Осінь» та інші.

Осіннім вечором разом зі своїм малюком помилуйтеся репродукціями картин художників (наразі їх можна знайти на сайтах інтернету), послухайте чарівну музику осені у творах композиторів, перечитайте ліричну осінню поезію та створіть план своєї мандрівки під час вихідних за назвою «Барви осені».

Подумайте, куди можна помандрувати, щоб побачити, почути дивну осінню ностальгію у яскравих тонах.

Скільки барв кругом розлито:

Пурпур, охра, зелень, просинь.

Це минає тепле літо,

Золота надходить осінь.

Край наш, писанка неначе,-

Треба тільки вміти бачить!

Сергій Сухомлинський

А для того, щоб вміти бачити, треба бути спостережливою людиною.

Правила спостережливої людини:

  • не тільки дивися, а й придивляйся;

  • не тільки слухай, а й прислухайся;

  • помічай не лише яскраве, велике, рухливе, а й малопомітне;

  • спостерігай одне й те саме у різних умовах.

Провівши незабутню мандрівку, повертайтеся додому з безліччю яскравих позитивних вражень та букетом осіннього листя. І приступайте до створення на аркуші паперу власного осіннього шедевру. Можливо це буде вірш, казка, пісня, а може це буде малярська робота.

Ми пропонуємо вам створити картину, використовуючи техніку монотипії.

Для цього вам потрібно взяти гуаш, пензлі, серветки, клейонки, склянку для води, клей ПВА, деревну тирсу, осіннє листя, аркуш паперу. Будь ласка, до роботи!

  1. Наберіть на пензлик зеленої фарби, а кінчик пензлика вмочіть у жовту фарбу, вільним рухом проведіть зліва направо та справа наліво вигнуті лінії по всьому аркуші паперу. Це осінній килим на землі.

  2. Вгорі аркуша паперу світло-синьою фарбою зліва направо вигнутою лінією намалюйте небо. З неба проведіть з маленького кола декілька тм’яножовтих промінців осіннього сонця. На аркуші паперу намалюйте коричневою фарбою декілька стовбурів дерев по всьому аркуші, кілька стовбурів вище, кілька нижче.

  3. На клейонку покладіть кленовий листочок зворотньою стороною вгору та нанесіть на нього фарбу жовтого кольору, обережно візьміть листочок та пофарбованою стороною прикладіть до стовбура дерева і притисніть серветкою, повільно підніміть листочок і ви побачите, що отримали крону дерева.

  4. Наступні крони дерев можна зробити з дубового, березового, липового листочків. Тим самим під час малювання ви зможете закріпити з малюком назви дерев, тільки не забудьте, що для березового листочка потрібен особливий стовбур. Фарбуючи листя, використовуйте різні кольори одночасно, тобто частину листочка можна зафарбувати зеленим, частину жовтим та додати декілька крапельок червоної. Для чого розгляньте з малюком зібрані вами листочки та обговоріть якого вони кольору, якій породі дерев притаманна та чи інша кольорова гамма, чи всі листочки однакові на дотик. Такий прийом дозволить вам глибше розвинути у малюка сенсорну сферу та спостережливість.

  5. Між деревами зробіть відтиски маленькими листочками, створюючи кущі. Дайте роботі підсохнути.

  6. Візьміть тонкий пензлик та коричневою фарбою намалюйте на кронах дерев та кущах тоненькі гілочки.

7 . Нанесіть клей ПВА на частини землі, що залишились білими та зверху посипте дерев’яною тирсою або розтертим сухим листям.

​ Багряна казка

Осінній день, такий барвистий,

Спинився в полі і в гаю.

Як хазяї, а не туристи

Йдемо у рідному краю.

А славний сад – із бронзи литий,

А луг чуприну поголив.

Пройшло-пробігло наше літо

По золотій стерні полів.

Ходім до осені, мій друже,

Де стільки листя – стільки див,

Щоб ти із поглядом байдужим

В багряну казку не ходив.

Не забувай, що ти людина,

Земної радості творець.

Для тебе – вірність лебедина,

Для тебе – пісня солов’їна,

Природи мудрої вінець!

Микола Сом

Наступної творчої хвилинки у сім ї, запропонуйте маленькому художнику розфарбувати осінній пейзаж «Осінній ліс на березі річки», користуючись тільки трьома кольорами фарб синьою, жовтою, червоною та змішуючи фарби між собою, пригадайте, що зелений колір можна отримати з жовтого та синього, жовтогарячий з жовтого та червоного, а коричневий... Спробуйте з малюком знайти варіант змішування самостійно. Не бійтесь експериментувати, ваш малий дослідник може взагалі отримати безліч відтінків всього з трьох кольорів. Бажаємо вам успіхів.

bottom of page