top of page

“ Витівники Матінки Зими»

Заняття з художньо-естетичного розвитку для дітей середнього дошкільного віку

Хуртовина - метелиця лютує, маленьким квіточкам шкоду готує. Хто квіточкам допоможе, як не малята хороші.

Наталія Ярошинська, вихователь ДНЗ (ясла-садок) комбінованого типу № 34 «Чебурашка», м. Біла Церква, Київська область.

Мета: формувати вміння вільно малювати кінчиком пензля різноманітні лінії, вчити будувати кольоровий візерунок із центру , симетрично розташовуючи елементи на променевих висях по заданій схемі, закріпити знання про холодні та теплі кольори, сприяти розширенню уявлень про зимову пору року через інтеграцію мистецтв : музика, художнє слово , живопис, розвивати відчуття кольору , ритму, сприяти психологічному розвантаженню дітей під час гри – етюду “Ми сніжинки” та зняття напруги в кисті руки, виховувати художньо-естетичний смак .

Матеріал : репродукції картин І.Е. Грабаря “Лютнева блакить”, В. Микити “Зимовий мотив”, Б. Щербаков “Зимовий ранок” , музичні твори: А. Вівальді “Зима” , О.Свиридов “Заметіль” , вірші В. Патик “Летять сніжинки” , “Зима-бабця”, ілюстрації до оповідання М.Коцюбинського «Ялинка», дидактична гра “Квіточки та крижинки” (квіти вирізані з картону теплих кольорів, крижинки у вигляді плямок-хмаринок холодних кольорів), аркуш паперу білого кольору А 4, гуаш біла, синя, тонкий пензлик, аркуш паперу у формі квадрата 20х20см зі схемою колового візерунка сніжинки, пластмасова сніжинка, площинне сонечко, магнітна дошка, аудіоапаратура.

Попередня робота: спостереження на вулиці за зимовими явищами,читання віршів та оповідань про зиму, попередній детальний розгляд репродукцій картин В. Микити, Б. Щербакова , І. Грабаря.

Хід заняття:

В груповій кімнаті розташована виставка картин , на протилежному боці кімнати на килимку розкладені квіти теплих кольорів , крижинки холодних кольорів , дві магнітні дошки : на одній зображення сонечка на другій сніжинки.

Вихователь. Любі хлопчики, дівчатка, годі вам вже пустувати . Будемо разом мандрувати.

Діти встають зграйкою і проходять до виставки картин. Огляд картин та бесіда за ними.

  • Дітки, у яку пору року ми з вами потрапили разом з художниками?

  • А що ви знаєте про зиму?

  • А які зимові явища зображені на картинах?

  • Яка картина вам сподобалась найбільше?

  • Якого кольору фарби допомогли художникам передати холод зими?

  • Як ви гадаєте який настрій має зима,зображена на картинах?

  • А яка вона ще буває?

  • Так, зима буває суровою, грізною, лютою, безжальною, з заметіллю, хуртовиною.

Звучить музичний уривок із твору А.Вівальді «Зима» - перша частина.

Вихователь. Просить-кличе у гостину

Зима-бабця всю родину:

Віхолу і хуртовину,

Заметіль і сніговію,

Завірюху, ще й завію.

Ті літають,ті кружляють

Все снігами засипають!

Вихователь. Діти, які враження справляє на вас ця музика? Що за характер має ця бабця-зима? (відповіді дітей)

Вихователь. Ой, щось холодно нам стало,заметіль розгулялась! Треба нам, дітки , її зловити, на листочку розмістити .

Пальчикова гімнастика. Ручки наші сніжинки легенькі (діти в повітрі кружляють розслабленими долоньками)

Тихо кружляли, вальс танцювали,

Мороз холодним повітрям дихнув, (ручки відводять назад і дмухають)

І ручки маленькі застигли на мить. (долоньки тримають перед собою та напружують)

Діти сідають за накриті столи. Пропонується дітям зобразити заметіль тонким пензликом синьою фарбою у вигляді різних ліній (за уявою дітей ) по всьому аркушу паперу. Під час роботи діти дослуховують другу частину композиції А.Вівальді. Вихователь слідкує за тим, щоб ручка дітлахів була не напружувалась.

Вихователь. Молодці! Віхола до нас більше не повернеться. Але, що вона наробила. Змела із квітів на клумбі ковдру з торішнього осіннього листя та вкрила квіти холодними крижинками. Дітки,давайте допоможемо квіточкам, врятуємо від холоду.

Дидактична гра “Квіти та крижинка” (закріпити знання дітей про теплі та холодні кольори).

Вихователь. Квіти зберемо до теплого сонечка ,а крижинки до холодної сніжинки.

Вихователь. Малюки, дивіться,біля теплого сонечка зібрались квіти теплих кольорів (діти називають кольори ),а біля холодної сніжинки — крижинки холодних кольорів (діти називають кольори).

Вихователь. Дякую, мої любі, що допомогли нам і зимонька - матінка вибачається за витівки своєї доньки заметілі і кличе вас у танок зі своїми онучками-сніжинками.

Етюд “ Ми сніжинки ”

Вихователь. Зараз ми з вами опинилися на сніговій хмарі . Заплющте очі. Я доторкнусь до кожного сніжинкою і ви вже сніжинки і ми на хмарині . Раптом хмаринка відпустила нас ! Ми відкрили очки опустилися на землю й почали танцювати свій улюблений мелодійний та чарівний танок легеньких сніжинок.

Звучить музика Свиридова А. “Заметіль”

Вихователь. Заснули ріки і поля

Заснула матінка-земля

Лиш тихо падають сніжинки ,

що прилетіли з віддаля

Летять сніжинки на будинки

Летять сніжинки на ялинки ,

Летять сріблясті та кружляють,

і тихо падають на сніг.

А вітер знов їх піднімає

В танку з собою закружляє

Летять малесенькі пушинки

Немов росинки,мов сльозинки.

Я зачаровано дивлюся

На цей чудовий білий сніг.

Вихователь. Сніжинки, чи сподобалась вам музика. Який характер має зараз ця зима, що звучала у музиці. (відповіді дітей)

Вихователь. Та ось разом із музикою вітер стих ,а ми набігались, втомились, присіли відпочити і ми вже не сніжинки ,а раз два три-знову дітки ми!

Вихователь. Але так сумно розставатись з сніжинками.

Вихователь. Ой,дивіться,сніжинка сіла на носик Ганні( по-черзі сніжинка-іграшка торкається носика кожної дитини..)

Вихователь. А що відбувається з справжньою сніжинкою,коли вона сяде до нас на носик?Чому?

Вихователь. Дітки,а давайте напам`ять про наш таночок намалюємо сніжинку.

Дітки запрошуються за столик , де вже розкладені блакитні, сині, світло-фіолетові, темно-сині квадрати з схемою колового візерунка сніжинки.

Вихователь. Кожний із вас вибере собі паперовий квадрат за власним смаком. Сідайте за столики. Малювати ми будемо тонкими-тонкими пензликами білою гуашевою фарбою по легеньким слідам, що залишили нам сніжинки. Здійснюється показ та пояснення виконання роботи.

Самостійна робота дітей, під час якої вихователь слідкує за правильною поставою дітей та вмінням тримати пензлик та користуватися фарбою. Після виконання завдання, пропонується дітям в середині «сніжинки» намалювати менших її подружок.

Схвальна оцінка всіх робіт.

Під звуки музичного твору О.Свирідова «Заметіль» роботи розміщуються в куточку образотворчого мистецтва «Чарівні долоньки».

Ярошинськаї Наталія Федорівна. Конспект заняття з художньо-естетичного розвитку вихователя для середнього дошкільного віку "Рукавички для синички".Переглянути матеріал ви можете за наступним посиланням:

У своїй педагогічній діяльності Василь Сухомлинський дійшов до висновку, що весь зміст вихoвання, навчання, розумового розвитку дитини, повинен стояти на "трьох китах: яскрава думка, живе слово і творчість дитини..."

Вашій увазі представляємо фото театралізованої розваги дітей старшого дошкільного віку за мотивами оповідання В.Сухомлинського "Перша бджілка" для дітей молодшого дошкільного віку з елементами художньо-продуктивної діяльності - живе слово та акторські здібності старших дошкільнят збудили яскраву думку молодших, що вилилась у спілну творчість при створенні панно

"Бджілки та квіти" (проект "Для чого потрібні квіти").

bottom of page